Gündem
Giriş Tarihi : 23-09-2021 19:01   Güncelleme : 23-09-2021 19:01

Kompost Makinesi İle Organik Atıkları Verimli Toprağa Dönüştürüyoruz

Kapaklı Belediyesi, Sıfır Atık Projesi kapsamında organik atıkları kompost makinesi ile gübreye dönüştürerek geri dönüşüme katkı sağlıyor

Kompost Makinesi İle Organik Atıkları Verimli Toprağa Dönüştürüyoruz

Kapaklı Belediyesi, Sıfır Atık Projesi kapsamında organik atıkları kompost makinesi ile gübreye dönüştürerek geri dönüşüme katkı sağlıyor.

Kapaklı Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında organik atıkları kompost makinesi aracılığı ile doğal gübre (verimli toprak) haline getiriyor.

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin yaptığı açıklamada, “Kapaklı Belediye olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan ve Çevre Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle Sıfır Atık Müdürlüğümüz bünyesinde kompost makinesi hibe aldık. Belediyemizde ve halk pazarlarında topladığımız organik atıkları makinemizde ayrıştırıp doğal gübre haline getiriyoruz. Buradan elde edilen verimli toprakları da belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde kullanıyor, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza da talepleri karşılığında ücretsiz olarak veriyoruz. İlerleyen dönemlerde sıfır atık projesini daha da geniş kapsamlı şekilde uygulayacağız.” dedi.

Başkan Çetin, Sıfır Atık Projesi kapsamında ayrıca belediye hizmet binasında kağıt, cam, plastik, metal, atık pil ve elektronik atıkların toplanıp ayrıştırılması için toplama kumbaraların yerleştirildiğini söyledi.

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin şunları kaydetti:

Sıfır Atık projesine belediye binasının her katında cam, kağıt, plastik, atık pil ve organik atıkların atılacağı geri dönüşüm kumbaraları yerleştirdik ve ilçemizdeki pilot bölgelerde de geri dönüşüm kumbaralarını koyduk. Çevreye karşı duyarlılık sorumluluk istiyor. Biz de hem belediye olarak hem de Kapaklılı bir vatandaş olarak çevreye karşı sorumluluğumuzu biliyoruz. Sürdürülebilir katkı sağlamak için Sıfır Atık projesine katkılarımız ve desteğimiz devam edecektir.