Gündem
Giriş Tarihi : 29-10-2021 18:38   Güncelleme : 29-10-2021 18:38

Cumhuriyetimiz 98 Yaşında

Cumhuriyetimiz 98 Yaşında

Cumhuriyetimiz 98 Yaşında

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan kutlama töreni, Kapaklı Kaymakamlığı’nda gerçekleştirilen tebrikat töreni ve akabinde İlçe Şehir Stadyumu’nda düzenlenen etkinlikler ile coşkuyla kutlandı.

ÇELENK SUNMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları 28 Ekim Perşembe günü saat 13.00’da Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

TEBRİKAT TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cumhuriyetimizin 98. Kuruluş yıl dönümü törenleri, 29 Ekim Cuma günü saat 09.30’da Kapaklı Kaymakamlığı’nda Kapaklı Kaymakamı Bayram Sağır ve Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’in tebrikleri kabul etmesiyle devam etti.

GEÇİT TÖRENİ DÜZENLENDİ

Kaymakamlıkta düzenlenen tebrikat programının ardından kutlama töreni İlçe Şehir Stadyumu’nda sürdü. Kapaklı Kaymakamı Bayram Sağır ve Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin tören alanında bulunan okulları tek tek selamlayarak, öğrencilerin ve vatandaşların Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Kaymakam Sağır,  29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin; Milli Mücadele’nin kalbi ve karargahı olma vasfına, kurucu olma ayrıcalığını da eklediğini belirterek, “Gazi Mustafa Kemal ve mücadele arkadaşlarının, Anadolu’yu işgal ve istiladan kurtarırken, milletle sarsılmaz bağını oluşturan Meclis; bu defa kurulan yeni devletin yönetim şeklini belirlemiş; milli iradenin tartışılmaz üstünlüğünü ve kudretini ilan ederek yeni bir yol açmıştır. “Ya İstiklal Ya Ölüm” kararlılığıyla devam eden mücadelenin, Tam Bağımsızlık ve Milli Egemenlik yürüyüşünde Cumhuriyet’in ilanı, bir dönüm noktası, bir büyük başlangıç ve yol haritası olmuştur. Milli iradenin tartışılmaz üstünlüğü ile milletin her ferdinin katılımıyla, her gün daha büyük hedeflere ve dünyanın gıptayla baktığı bir yükselişe koşan Cumhuriyet bugün tam 98 yaşındadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu büyük mirası, milletin, millet iradesinin ve onların bizlere bahşettiği kararlılığın üzerinde istikbale doğru büyük ve emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir. Bu vesileyle milletçe paylaştığımız bu coşkulu ve heyecanlı günde devletimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, istiklal ve hürriyet kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Cumhuriyet’in ilanının 98’inci yılını kutluyorum.” diye konuştu.

ŞİİRLER OKUNDU

Kaymakam Bayram Sağır’ın konuşmasının ardından Kapaklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Yaşar Burak Özmen “Cumhuriyet”, Burak Coşkun “Akdeniz’e Doğru” adlı şiirleri okudu.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ

Şiirlerin okunmasının ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konulu yarışmalar sonucunda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.